Select   language:

Seuran lyöntipelimestarit selvillä

Viikonloppuna ratkottiin seuran mestaruuksia lyöntipelimestaruudet. A-sarjassa elettiin jännittäviä hetkiä viimeiselle griinille saakka. Viimeisen päivän kierrokselle kärkiryhmä Tuomas Törnvall, Jarno Palola ja Niko Anttiroiko lähtivät ratkaisemaan voittajaa pienillä eroilla. Peli ratkesi lopullisesti vasta 54. reiällä, kun kaikkien kolmen pitkät avauslyönnit antoivat mahdollisuuden ratkaista kisa. Nikon kakkoslyönti jäi harmillisen niukasti esteen puolelle ja vei mahdollisuuden hyvään tulokseen. Samoin kävi Jarnolle, jonka haasteellinen kakkoslyönti painui vasemmalle veteen. Tuomas ratkaisi pelin edukseen par-tuloksella ja piti yhden lyönnin eron loppuun asti. Jarno Palola oli toinen ja Niko Anttiroiko kolmas.

Kolme naispelaajaa päätti lähteä rohkeasti mukaan A-sarjaan ja pelasivat kolmen kierroksen jälkeen seuraavin tuloksin. Heidän järjestys oli Sara Palola – Krista Joki-Erkkilä – Pirjo Kortesoja.

Miesten seniorisarjat ratkaistiin kahden kierroksen kisana ja M50 sarjassa Pekka Kujala vei potin selvällä erolla ennen Jouni Anttilaa ja Teemu Konua. M60 sarjan vei puolestaan Jouni Pahkasalo ennen Tapani Reinikaista ja Esa Lauria.

Myös naisten puolella pelattiin seniorisarja ja voiton vei Heli Salo ennen Paula Palolaa ja Hanna Saarta.

Ota yhteyttä