Select   language:

Seuran mestaruuskisan tulokset

Seuran mestaruudet ratkottiin 14.-16.8. Miesten A-sarjan 54r mestariksi selvisi tiukan taistelun jälkeen Tuomas Törnvall. Tuomas ja Jarno Palola kisasivat tasaisesti ja 54 reiän jälkeen tilanne oli tasan 241-241. Voittaja ratkaistiin uusinnassa, jossa pelattiin ensin 1. väylä tasan ja toisella uusintareiällä, väylä 18., Tuomas upotti birdien ja Jarno missasi oman birdieputtinsa. Tasaisen kisan kolmas oli Antti Jutila vain lyönnin perässä kärkikaksikkoa.

Antti Jutila, Tuomas Törnvall ja Jarno Palola

Naisten mestaruus meni selvin numeroin Pirjo Kortesojalle ennen Tuija Kristianssonia ja Hanna Saarta.

Miesten ikäsarjoissa M50 voiton vei Jarmo Saari niukasti lyönnin erolla ennen Ari Maunumäkeä. Kolmas oli Teemu Konu.
Miesten M60 kisassa Tapani Ylimaunu oli ylivoimainen ykkönen peräti 17 lyönnin erolla Jouni Pahkasaloon. Kolmas oli Esa Lauri vain lyönnin perässä Pahkasaloa.

HCP-sarjoissa naisten ykkönen oli Leila Simonen ja miesten sarjassa Matti Ojala.

Kaikkien mestaruuskisoihin osallistuneiden kesken arvottiin Samsung Tab -tabletti, jonka voitti Jarmo Saari.

Ota yhteyttä